Armutlu Elektrik Tesisatı

Armutlu Elektrik Tesisatı

Modern hayatın bir parçası olan elektriğin titizlikle ve gereken bütün standartlara uygun olarak iletilmesi hem can hem de mal güvenliği açısından son derece önemli bir konudur. Tesisat döşenecek mekanda sıva öncesi boruların döşenmesi işlemi “sıva altı tesisat” olarak adlandirilirken kaba inşaat sonrası elektrik iletim tesisatı döşenmesi işlemine de “sıva üstü tesisat” denir. Henüz insaat aşamasındayken yapılan bu işlem sayesinde duvar yüzeyinde borular görülmez, yani bütün bağlantılar duvarın içinde kalir.

 
Elektrik Tesisatı Nasıl Döşenir
 
1- Boruların yerleştirilmesi

Binalar yapılmadan önce elektrik tesisat projeleri hazırlanır. Bu projelerde boruların kesitlerinden nereye yerleştirileceklerine, anahtar ve prizlerin nerelerde olacağına kadar bütün detaylar belirlenir. Elektrik tesisatını üstlenen yetkili firmanın uzman personeli, projedeki bilgilerin kılavuzluğunda öncelikle iletken tellerin yer aldığı boruların geçecegi yolu belirler. Ardından açılan kanallara borular titizlikle döşenir. Tavan betonları dökülmeden önce zaten bu yerler belirlenmiştir.

 
2- Buat ve kasaların yerleştirilmesi

Elektirkli devrelerde akımı kollara ayırmak için kullanılan kutulara “buat” adı verilir. Projeye göre prizlerin ve buatların yerleştirileceği kasalar, açılan yuvalarına çimento yardımıyla tutturulur. Sıva öncesi gerçekleştirilmesi gereken bu işlem yapılırken buatların tamamı tavandan eşit mesafede ayarlanır. Anahtarların ve prizlerin yerden mesafeleri standart olarak bellidir. Anahtarlar tabandan 150 cm, prizler ise 40-50 cm mesafeye yerleştirilir.

 
3- Kabloların çekilmesi

Elektrik tesisatı nasıl döşenir sorusunu cevapladıktan sonra sıra kabloların çekilme işlemine geldi. Sıva kuruduktan sonra iletken kabloların çekilmesi aşamasına geçilir.
 
Boruların içinden kabloların geçmesi için kılavuz teller ve “susta” adı verilen aletler kullanılır. Diğer aşamalarda olduğu gibi kabloların çekilmesi de titizlikle yapilmalidir.
 
Borulardan geçirilecek iletken tellerin çapı, bağlantılar için yeterli uzunlukta olmaları, kesintisiz olarak geçebilmeleri kadar, boruların içinin boş olması da oldukça önemli detaylardır. Tellerin kolayca geçirilmesi için talk pudrası kullanmak, pratik ve yaygın bir yöntemdir.

 
4- Buat bağlantıları

Tellerin buat içindeki bağlantıları sırasında “klemens” adlı parçalar kullanılr. Buat bağlantılarının karmaşık olmamasına, akım uçlarının buatın kapağına değmemesine dikkat edilmelidir. Buatın içindeki gereken bağlantılar yapıldıktan sonra özenle kapağı kapatılır.

 
5- Anahtar, priz ve duyların montajı

Elektrik tesisatı döşemenin son aşamasında dışarıdan görünen anahtar, priz ve duyların montajı gerçekleştirilir.

 

Öne Çıkarılanlar

Armutlu Og Pano Kurulumu

O.G Pano Montajları & kompanzasyon; Büyük tesislerde kompanzasyon panosu i

Armutlu Ag Pano Kurulumu

AG Panolar; Merkez Elektrik; AG Pano Otomasyon sistemleri ihtiyaçlarınız iç

Armutlu Su Tesisatı Kurulumu

Merkez Elektrik su tamir ustası ile sizlere su tesisatı alanında profesyonel bir hizmet

Yorumlar